Fenerbahçe'de Kabuk Değişimi ve Yeni Fenerbahçe

Sezonu ikinci sırada tamamlayıp Şampiyonlar Ligi'ne üçüncü turdan katılım hakkına sahip olan Fenerbahçe'de inanılmaz bir kabuk değişimi gördük ve bu kabuk değişimi sezon boyunca da devam edeceğe benziyor. Bu değişim sadece oyuncuları yenilemede de gerçekleşmedi. Teknik kadro ve sportif direktörlük bölümünün açılmasıyla da köklü bir değişiklik yaşanıyor.Ben de bu değişimi kendi gözlemlerimle değerlendirmek istedim ve Fenerbahçe'yi neler beklediğini anlatmak istedim.

Sezonun bitmesiyle beraber ilk hedef Teknik Direktör değişikliği olacaktı fakat hemen öncesinde üç sezon öncesinde Aykut Kocaman'ın yürüttüğü Sportif Direktörlük bölümü tekrar açıldı ve Terraneo getirildi. Bu transferin açıklandığı ilk anda taraftarlar arasında 'kim bu adam ya' yorumu hakimdi ve açıkcası bu mucize adamın neler yapabileceğini kimse tahmin edemedi.

Terraneo'nun gelişiyle ilk adımda Fenerbahçe'yi uçuracak bir teknik direktör seçilmeliydi.Gerek Türkiye'den gerek yurt dışından birçok aday konuşuldu. Ardından yeni hocanın yurt dışından olacağı genel kanı oldu ve Terraneo, Vitor Pereira ile anlaşma ortamını oluşturup bu transferi sonuçlandırma da önemli rol oynadı. Peki bu transferi nasıl yorumlarız? Tehlikeli bir seçim gibi gözüktü en başta ve bu endişe Pereira'nın geçmişine bakınca da yersiz değildi.Arap Emirliklerinde basın toplantısında moderatöre sert çıkışı ve Olimpiakos'ta gerek yönetim gerek taraftarlarla olan sorunları düşünüldüğünde herkesin içinde 'acaba' olması çok mantıklıydı. Bu transferin gerçek anlamda doğru mu yanlış mı olacağı ilerleyen haftalarda belli olacak.Ama geldiği gün, Fenerbahçe'ye oynatacağı atak, saldırgan ve hırslı futbol oynatacağı sözünü vermesi Fenerbahçelileri sevindirdi ve şahsi görüşüm bu sözünü tutacağının sinyallerini verdi. Zaten Teknik Direktör transferinin arkasından gelen futbolcu transferleri bu sözün tutulabileceğini gösterdi.

Transferlere devam edildi elbette. Kaleci pozisyonun da Mert Günok'la sözleşme yenilememe kararı alan Fenerbahçe , Brezilyalı Fabiano getirildi. Bu transfere kimileri Volkan'ı bitirme operasyonu olarak baksa da böyle bir durum yok. Fabiano potansiyeli yük sek bir oyuncu evet ama ilk adımda Volkan'ı kesebilecek bir kaleci değil. Burada ana amaç Volkan'ı zorlanıp kaleci pozisyonunu rekabetçi bir hale sokmaktı ve bu açıdan da kusursuz bir tercihti.

Savunmaya değinecek olursak sol bekte Caner Erkin'in olacağı kesin gibi fakat Hasan Ali gibi çok iyi bir bek daha var.Bu pozisyon da çok iyi iki alternatifle sağlam gözüküyor.
Sağ bek pozisyonunda da uzun yıllar olduğu gibi Gökhan Gönül'ü göreceğiz ama Şener Özbayraklı transferi Gökhan'ın yerini de sarsti ki bu durum hem Gökhan hem Şener hem de Fenerbahçe için çok yararlı olacak.Bu pozisyonda da iki süper alternatifi olan Pereira, hem Avrupa hem Türkiye'de mücadele edilecek uzun sürecek sezon için çok mutlu olacaktır.
Stoper için ise Simon Kjaer getirildi ki Perrira, Bruna Alves-Kjaer ikilisini kullanmayı düşünecektir.Ayrıca Bekir ve Egemen'in gönderildiği bir durumda Kadlec ve yeni transfer Abdoulaye Ba Fenerbahçe'nin stoper pozisyonu için süper iki yedek olacaktır.
Olayı gençler açısından düşünürsek kamp sürecini çok iyi geçiren Savaş Polat ve Hakan Çinemre e Pereira'nın gözüne girdi. Stoperler için bu sezon tatlı bir savaş çıkacak diyebiliriz.

Orta saha pozisyonu ise tam bir keşmekeş! Diego-Meireles-Topal-Souza-Holmen-Stoch-Nani-Alper gibi oyuncular varken , bu oyuncuların nasıl kullanılacağı kimin nerede oynayacağı merak konusu ama Nani'nin kanattaki, Mehmet Topal'ın ortadaki yeri garanti gibi duruyor.Sağlıklı ve formda Meireles de vazgeçilmez olacaktır. Sol kanatta Stoch  düşünülebilir fakat forvet tercihine göre Sow sol kanata da çekilebilir de. Ayrıca Alper ve Souza kulübeye çekilemeyecek kadar iyi oyuncular.Uzun maratonda hepsinin mutlaka gerekli süreleri alıp Fenerbahçe'ye büyük yararlar verebilirler.Ancak Holmen'in bu kurgu da yer bulabilmesi çok zor görünüyor.Elbette her şey çalışmasına bağlı.

Forvet bölgesi de Fenerbahçe'nin en iddiaalı olacağı bölgelerden.Geçen sezonun hayal kırıklığı olan Emenike gönderilip yerine geçen sezonun gol kralı Fernandao'nun getirilmesi heyecan yarattı açıkcası. Fernerbahçe taraftarlarının sevgilisi Sow ile iyi ikili olacakları düşünülürken yönetim bir forvet transferi daha yapılacağını duyurdu.İsmi geçen bir çok isim vardı her zamanki gibi.Ama Türkiye adına inanılmaz bir tranfer daha gerçekleşti ve Robin Van Persie Fenerbahçe'ye katıldı.Böylece forvet hakkı inanılmaz bir hal aldı.iki forvetli bir sistemde oynanacağı düşülürse kulübeye kimin çekileceği merak konusu. RVP'yi gözü kapalı yazmamız gerek diye düşünecek olursak yanılmayız ancak Fernandao ve Sow'un da geri kalır yanı yok.Sezon boyunca yapılacak rotasyonlarla üç futbolcudan da üst düzey verim alınacağı kesin.

Bütün bu kabuk değişimi yaşanırken yakın vadede Fenerbahçe'yi çok önemli maçlar bekliyor. Temmuz sonunda Şampiyonlar Ligi üçüncü eleme maçları başlayacak ve seri başı olamamamız nedeniyle zor rakiplerle karşılaşacağız. Ancak bu takım, uyum sağlaması halinde iki turu da geçip Türkiye'nin son dönemde hiç görmediği iki takımla Şampiyonlar Ligi'nde olma şansını yakalayabilir.Her ne kadar gruplara dördüncü torbadan katılabilecek olan Fenerbahçe için çok önemli.Bütün bu transferlerin ekonomisini sağlamak adına ŞL çok önemli konumda. 

Şu anda yapabileceğimiz zamanın akmasını beklemek ve olacakları görmek. Umuyoruz transfer döneminin şampiyonu Fenerbahçe, bu başarıyı ligde ve özellikle Avrupa kupalarında sürdürebilir.Bekleyip göreceğiz.
SHARE

Alper Çörekçi

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder