Bir Üniversite Öğrencisinin Mutlaka Yapması Gereken 6 Şey

Bir şehrin şah damarı esnafıdır derler ama ben pek katılmıyorum. Şehrin şah damarı da atar damarı toplar damarı da öğrencidir. Ekonomiye katkısını yazmaya gerek yok. Şöyle biraz düşününce nasıl katkıları olduğunu az çok anlayabiliriz.
Ama bugün bu öğrencilerin gerçek bir üniversite öğrencisi olmak için üniversite hayatı boyunca yapması gerekenleri sıralayacağız.

1. Elbette Makarna
Makarna dediysek öyle her öğrencinin yaptığından değil tabii.Yoksa her öğrenci istese de istemese de makarna yapmayı öğrenir ve yapmak zorunda da kalır.Benim bahsettiğim yaratıcı olarak makarna yapmak. Cattle da mesela ya da çaydanlıkta...Bunlar gibi olmayacaksa da en azından sıradan olmaacak.Öyle bi yapacaksın ki makarnayı arkadaş ortamında bahsederken milletin ağzının suyu akacak.İtalyan mutfaklarında bulunmayan soslar üreteceksin ve öyle sunacaksın yiyenlere.Eğer ''mmmm'' dedirtebildiysen tamamsın bu maddeye tik atabilirsin.

2. Devamsızlık Derdi
Yine bir öğrencinin üniversite hayatı boyunca mutlaka bir derste devamsızlıktan kalması gerekir. Sonraki sene tekrar aynı dersi devam zorunluluğuyla almanın nasıl bir ders olduğunu anlamak seni gerçek bir üniversite öğrencisi yapacaktır.
Diyelim devamsızlıktan kalmadın işte o zaman en azından arkadaşlarına anlatabileceğin, bir derste devam zorunluluğunu geçip hoca kıyağı ile dersi dersi başarıyla vermen gerekir. Bunları da yapabildiysen bir tik de bu şıkka at bakalım.

3.Talk Show'lar
Daha lisedeyken hayalidir bir coğunun Beyaz Show,3Adam gibi talk showlara katılmak, üniversitenin adı okunduğunda bağırmak. Bu yüzden mutlaka en az bir kez bu programlara katılmalısın. Eğer bunu da yaptıkysan çok iyi gidiyorsun bir tik daha koyabilirsin genç adam.

4.Geziler
Öğrenci gruplarının yada üniversite bölümlerinin yaptığı bazen rezalat bazen harika gezileri vardır. Anadolu'daki üniversitelerde okuyorsan çevre illere yada büyük şehirlere mutlaka geziler olur ve mutlaka sen arkadaşlarınla birlikte o otobüste müzik eşliğinde dans etmeli , uyuyan arkadaşına şaka yapmalı ya da aynısı san yapılmalıdır.Gezilen yerlerde eğlenmeli ya da sıkılmalısın. Ve sonunda geri döndüğünüz de o yorgunlukla vurup kafayı yatmalısın. Bu eğlenceli şıkkıda yaptıysan bir tik atma zamanı daha geldi demektir.

5.Eve Çıkma
Eveeet...Hem zor hem öz güven patlaması yaşattıran , belki biraz korkutan ve bir öğrencinin en çok isteyeceği şık. İlk sene yurtta kalınmıştır ve oradan edinilen arkadaşlıklar yada sınıftaki arkadaşlıkların meyvesiyle bir kaç kişiyle beraber bir ev tutulur. Gerçek bir öğrenci bu şıkkı kesinlikle tikleye bilmelidir. İnsanın kendine ait evi olması beraberinde çok eğlenceli anıları da getirir.Bu şıkkı eğer yaptıysan kocaman bir tik ekle bakalım.

6. Not var mı kanka ya?
Öğrencisin sonuçta sıkıntılı zamanlar da olacak , sınav haftaları gibi. İnek bir yapın yoksa notunda yok demektir ve o notları bulmadan okul mokul bitmez. Bir şekilde notları temin edersin ama sıkıntı yok. Ama o notları buluken ne halleder düşersin bilemem. Bildiğim bir şey varsa o da şu : bir üniversite öğrencisi mutlaka not dilenir. Bu şıkkı mutlaka yapacaksın şimdiden tiki at.


Ve daha nicesiyle üniversite hayatı devam eder. Her şey gibi de bu da biter. Olsun bitsin arkadanda mükemmel arkadaşlıkların , aşkların ve anıların var. Arkaya dönüp onları hatırla mutlaka. Ama ne yaprsan yap bu 6 maddeyi mutlaka yap. Saygılar.
SHARE

Alper Çörekçi

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder